Jak się zachować gdy wyprzedza nas szybszy zawodnik oraz jak powinien zachować się wyprzedzający

cywil

Jak się zachować gdy wyprzedza nas szybszy zawodnik oraz jak powinien zachować się wyprzedzający

Postautor: cywil » 06 kwie 2017, 18:48

Witam.

Chciałbym dać kilka uwag słabszym zawodnikom lub jadącym dla przyjemności/zabawy, jak zachować się gdy szybszy zawodnik chce nas wyprzedzić. Nie piszę o początku wyścigu, ale na dalszej części trasy, gdzie grupa jest już rozciągnięta i takie wskazówki mogą się przydać.

- słuchamy co mówi zawodnik jadący z tyłu, chcący nas wyprzedzić, jeśli woła "prawa(lewa) moja" lub "prawa(lewa) wolna", to nie zjeżdżamy na prawo i blokujemy (w Chęcinach wpadłem przez taką sytuację na drzewo :/ )!, tylko zostawiamy tą stronę wolną, niektórzy wołają najpierw "moja" i stronę lub samą stronę (prawa/lewa), z której chce nas wyprzedzić. Strona jazdy nie jest wybierana zawsze bo jest łatwiejsza, ale często bezpieczniejsza dla tego manewru. Niektórzy nic nie mówią i się pchają co może przestraszyć niektóre osoby, co nie powinno mieć miejsca.
- starajmy się jechać jeden za drugim, a nie oboma śladami ścieżki, chyba, że wyprzedzamy, a jak już jedziemy, to zerkajmy do tyłu, czy ktoś nas nie dogania
- gdy jedziemy jako opiekun, to miejmy pociechę przed sobą
- na podjazdach nie zajmujmy całego miejsca, bo fajnie się jedzie/idzie, zróbmy miejsce do wyprzedzania
- jak musimy się zatrzymać, to nie na środku, a z boku trasy, zwłaszcza na zjazdach gdzie zawodnicy wybierają mniej kolizyjną ścieżkę

Teraz druga strona, czyli szybszego zawodnika:

- wyraźnie mówimy którą stroną chcemy wyprzedzić, czyli uprzedzamy, że tam będziemy jechać (prawa/lewa) moja lub moja prawa/lewa lub tylko strony, albo krzyczymy UWAGA (Fan/Master/Family jedzie!) :) .
- podziękujmy za to, że ktoś zrobił nam miejsce do wyprzedzenia gdy jest mało miejsca
- nie pchajmy się gdy jest mało miejsca
- poprośmy aby nam go zrobiono, jak będzie taka możliwość
- NIGDY nie odpychamy ręką czy łokciem wyprzedzanej osoby (widziałem takie przypadki)
- nie krzyczmy pół metra za kimś, że chcemy go wyprzedzić, dajmy znać odpowiednio wcześniej

Proszę o komentarze jak Wy zachowujecie się w obu przypadkach i co możecie jeszcze dodać.

kantele

Re: Jak się zachować gdy wyprzedza nas szybszy zawodnik oraz jak powinien zachować się wyprzedzający

Postautor: kantele » 07 kwie 2017, 7:32

Ja bym jeszcze dodała - nie pchajmy się bez słowa środkiem między zawodnikami jadącymi dwoma koleinami drogą polną/leśną. To też można zasygnalizować "uwaga, środek" ;)

Z niedzielnego wyścigu wysnułam wniosek, że trzeba krzyczeć dość wcześnie i dość głośno, zwłaszcza na zjazdach. Na zjeździe przed zamkiem krzyczałam, jak mi się wydawało, dość wcześnie, ale i tak wyraźnie wystraszyłam jedną panią z family (minąwszy ją, usłyszałam okrzyk w stylu "o matko!") ;) Może było za cicho a może za późno... nie wiem.
Pozdr. M.

g0sc

Re: Jak się zachować gdy wyprzedza nas szybszy zawodnik oraz jak powinien zachować się wyprzedzający

Postautor: g0sc » 08 kwie 2017, 14:44

Ja np. zaliczyłem dość bolesną glebę na jednym z pierwszych zjazdów przez kolegę który to postanowił się zatrzymać na środku linii i dalej iść z buta. I to jest dość typowe zachowanie spacerki środkiem ścieżek, bo jak ja idę to i ty masz iść.

Seyboth

Postautor: Seyboth » 08 kwie 2017, 18:51

g0sc pisze: spacerki środkiem ścieżek, bo jak ja idę to i ty masz iść.

Święte słowa o świętych krowach ! To właśnie przykład dużego przegięcia do czego doprowadza denna i skrajna bezmyślność NIEKTÓRYCH osób. W regulaminie proponuję zapis o konieczności prowadzenia roweru i maszerowania poza "domyślną czy prawdopodobną trasą przemieszczania się zawodników jadących" - w sensie niezatrzymywania się i niechodzenia np. wydeptaną czy wyjeżdżoną ścieżką, a obok niej. W innym wypadku trzeba będzie liczyć na osoby fotografujące i filmujące na trasie czy też podawać na mecie zapamiętane numery osób uporczywie i bezmyślnie blokujących ruch oraz stwarzających tym takie jak powyżej zagrożenie dla innych uczestników.
Może dobry byłby też zapis, że wszyscy muszą iść tą samą stroną drogi/ścieżki co pierwszy prowadzący rower - bo zazwyczaj widzę dwóch gadających po obu bokach, a trzeci za nimi - chyba słucha, bo idzie jak najbliżej, czyli środkiem - dla nadjeżdżającego tworzą klasyczny szyk potrójny Rzymian ;-)
Skrót to najdłuższa droga między dwoma punktami

g0sc

Postautor: g0sc » 08 kwie 2017, 19:12

Mi osobiście utkwił jeden tekst z Chęcin, dwóch kolegów idących środkiem, jeden mówi do drugiego przepuść chłopaka bo jedzie (podjazd) a po co i tak zaraz zejdzie :D

mrc

Postautor: mrc » 09 kwie 2017, 7:50

hej miszczowie. Ja też mam radę jak się ma profesjonalny miszcz zachować na trasie by nie mieć kłopotów z wolniej jadącymi. Taki miszcz albo miszczyni po pierwsze nie startuja na dziadowskich dystansanach tylko jadą na najdłuższym bo tam sie sprawdzą i nikt ich blokował nie będzie, a oni ( ci miszczowie ) wiedzą jak ustępować drogi i nie będą przeszkadzać innym. Po drugie jak już jadą na krótszym dystansie, bo tylko są miszczami family, po starcie tak dokręcają że przeganiają wszystkich i potem nie mają już kogo przeganiać.
uwaga: pisownia słowa miszcz jest celowa

Ziusiudra

Postautor: Ziusiudra » 09 kwie 2017, 19:01

Hej wujku dobrarada

1. Miszcze nie słuchają wujkow
2. Miszcze są bogate więc jeżdżą na Master i miszcze są oszczędne więc jeżdżą na famili - żaden wujek tego dyktowal nie bedzie
3. Jak wujek trochę podrosnie to moze będzie umiał czytać ze zrozumieniem - chodzi o kulturę - wszystkich i bezpieczeństwo - wszystkich
4. Wujek poczuł się dotknięty dyskusja dorosłych miszczow bo był jednym z bohaterów bezmyslnie blokujacych ścieżkę za to jako pierwszy dał dowód że trzeba zsiadac?

No bo po co te "dobrerady" Co pożytecznego wnoszą? Wiadro frustracji i ograniczony dowcip - spam do usuniecia

adrypy

Postautor: adrypy » 09 kwie 2017, 20:00

cywil pisze:- starajmy się jechać jeden za drugim, a nie oboma śladami ścieżk

Super trafna rada! osobiście czuję się bezpieczniej widząc co jest przede mną i wolę ufać sobie, nigdy nie wiem kiedy i czego ktoś walnie po hamulcach - szczególnie podczas zjazdów.

Tylko proszę nie mówić "to nie jeździj tak blisko".

cywil

Postautor: cywil » 10 kwie 2017, 11:17

mrc pisze:hej miszczowie.

Drogi padawanie, widać, że wiedza ta dobrze dotarła i na szlaku zaowocuje.

adrypy pisze:Super trafna rada! osobiście czuję się bezpieczniej widząc co jest przede mną i wolę ufać sobie, nigdy nie wiem kiedy i czego ktoś walnie po hamulcach - szczególnie podczas zjazdów.

Tylko proszę nie mówić "to nie jeździj tak blisko".

To jedź pierwszy(a) a nie komuś na kole, wtedy będziesz widział(a) wszystko :!:

Seyboth

Postautor: Seyboth » 10 kwie 2017, 20:07

Dobrze piszesz cywil !!

Jeszcze tylko przypomnę, tym co nie pamiętają, nie czytają, nie potrafią lub nie rozumieją:

REGULAMIN MTBCROSSMARATON 2017:

Zasady fair-play
wolniejszy zawodnik powinien ustąpić szybszemu na trasie

Informacje dodatkowe

Brak znajomości regulaminu nie będzie uznawany jako wytłumaczenie.

Na trasie maratonu występują strome podjazdy i niebezpieczne zjazdy oraz inne przeszkody wymagające od uczestników odpowiednich umiejętności jazdy na rowerze.

Niebezpieczne wg. organizatora miejsca na trasie zawodów, wymagające szczególnej uwagi i zachowania bezpieczeństwa zostaną oznaczone w specjalny sposób (poprzez znaki “wykrzyknik” lub piktogram samochodu w przypadku wjazdu na drogi publiczne na których odbywa się ruch pojazdów mechanicznych).
Skrót to najdłuższa droga między dwoma punktami

phpbb 3.1 themes

Wróć do „Sezon 2017”